Az, hogy az égen milyen jelenséget láthatunk, a levegőben (felhőkben) lebegő jégkristályok alakjától és térbeli elhelyezkedésétől függ. A forma kialakulása az a helyi fizikai körülmények (hőmérséklet, páratartalom) függvénye. Így a kristályok lehetnek oszlop alakú hatszög alapú hasábok, vagy szintén hatszög alapú hasáb lapok, illetve szabályos, összetett gúla alakúak. A térbeli elhelyezkedés további variációkra ad lehetőséget. Ez a paraméter dönti el, hogy a fény a kristály melyik lapján és milyen szögben lép be, illetve ki. A jelenségek kristályformák alapján történő csoportosítását az alábbiakban mutatjuk be, lehetséges térbeli elhelyezkedésüket pedig az egyes jelenségeket tárgyaló oldalon részletezzük.
- Oszlopkristályok okozta jelenségek
- Lapkristályok okozta jelenségek
- Gúla alakú kristályok okozta jelenségek
Oszlopkristályok okozta jelenségek
Jelenségek:
Függőleges és vízszintes tengely körül egyaránt képes elfordulni, így többféle térbeli helyzete alakulhat ki. Jellemző azonban, hogy a hosszanti tengely a horizonttal kb. párhuzamos, több jelenség kialakulásának ez utóbbi feltétele. A függőleges tengely körüli elfordulás határozza meg a jelenség típusát.
Lapkristályok okozta jelenségek
Jelenségek:
- melléknap
- zenitkörüli ív
- melléknap-körív
- fényoszlop
- Lowitz-ív
- 44°-os melléknap
- horizontális-ív
- alnap
A kristály a levegőben a gravitáció és a légellenállás hatására gyakran a horizonttal párhuzamosan lebeg. Ez nem jelent teljes mozdulatlanságot, a kristályok kissé billegnek de a vízszintes jellegű állás a meghatározó. A kristálynak így egy szabadsági foka marad, a függőleges tengely, amely körül elfordulhat. Ez az elfordulás határozza meg, hogy a csoportba tartozó jelenségek közül melyik alakul ki. A naposzlop, fényoszlop kivételes jelenség, ebben az esetben a fény nem megtörik, hanem a kristály nagyobb lapjáról verődik vissza.
Gúla alakú kristályok okozta jelenségek
Jelenségek:
A kristály lapjainak száma 12-20 között változhat. Az aerodinamikai szempontból is szabályos kristály a térben szinte bármilyen állást felvehet. Az általa előidézett jelenségek kevésbé ismertek, de ennek nem a ritkaságuk az oka. A kristály sokféle lehetséges orientációja miatt a számunkra kedvező állású kristályok száma viszonylag kevés, így nem jut el hozzánk elegendő mennyiségű fény. A jelenségek ritkán látványosak, általában alig észrevehetők.
Lapozd végig a halókat a leglátványosabb jelenségektől a ritkaságokig!