A kondenzcsík után most egy olyan jelenségről ejtünk szót, amelyet szintén a légiközlekedésnek köszönhetünk. Fontos azonban leszögeznünk, hogy az időjárásnak is együtt kell működnie a jelenség kialakulásában. Lyukfelhő akkor alakulhat ki az égen, ha az időjárás jellemzően nyugodt, konvektív folyamatok nincsenek és egy tartós középmagas, vagy magasszintű, vékony felhő borítja az eget. A kategória jellemző felhőtípusai az altosratus (lepelfelhő), altocumulus (párnafelhő) és a cirrocumulus (bárányfelhő). Közös jellemzőjük, hogy bár horizontális kiterjedésük nagy lehet, egészen vékonyak és átsüt rajtuk a Nap. Ha ezek a feltételek adottak, akkor már csupán egy repülőgépre van szükség, amely áthalad e felhőrétegen.
E felhők jellemzően túlhűlt vízcseppekből állnak, ami azt jelenti, hogy hőmérsékletük jóval 0°C alatt van, azonban mégsem fagynak meg,halmazállapotuk folyékony. (A tiszta víz akár -35°C-ig folyékony maradhat!) A fagyáshoz szükség van még némi mechanikai hatásra – erre egy repülőgép éppen megfelel. Amint a repülőgép áthalad a felhőn hirtelen nyomásesés alakul ki és tovább esik a hőmérséklet, beindul a víz kristályosodása. (Hasonló jelenség az ónos eső, ahol a túlhűlt vízcseppek akkor fagynak meg, amikor egy tereptárgyhoz, vagy a talajhoz csapódnak.) A felhőben megkezdődött kristályosodás egy ideig láncreakcióként halad, közel koncentrikusan. A kialakult jégkristályok tovább híznak, főleg ha az adott légrétegben van még némi vízpára. Vizet a repülőgép is hagyott maga után, hiszen az üzemanyag égésterméke jórészt víz. A kialakult jégkristályok süllyedni kezdenek és a lyukfelhő alatt megjelenik egy újabb járulékos felhőtípus, a virga. Virgának, vagy magyar nevén hullósávnak olyan csapadéksávot nevezünk, amely nem éri el a földfelszínt. A jégkristályok szabályosak, akárcsak a magasszintű felhők kristályai, így szerencsés esetben még halójelenséget is megfigyelhetünk rajta.
A lyukfelhő további érdekessége, hogy ha az adott körülmények megfelelőek a csapadéksáv elérheti a földet. Repülőtér közelében megfigyelték már, hogy több centiméretnyi hóréteg alakult ki a jelenség hatására. Hoztunk néhány fényképet is természetesen.
Angolul: Hole punch cloud
További képek: